Tuesday, April 15, 2014

Trumpeter 1/72 British AS-90 SPG (by Murad Özer)Hello fellow modellers.

Here's an AS-90 finished in a worn out desert camo. Since the British sand color was applied atop the regular green & black BAOR camo there were a lot of reference pictures showing heavy paint chipping around the crew access and driver's hatches over the internet, which i tried to mimic these wear and tear along with oil and grime to the best of my ability in this scale.

The stowage on the rooftop is hand made out of tin foil and the base is paper mache as usual with emphasis on minimal space loss, hence the unusual shape (chocolate box - MacGyver!) and tight object placement.

To liven up the things around the vehicle i've painted the rocks, faking the shadows somewhat.

The vegetation is a strand of modelling moss.

Happy modelling folks and thank you MiniAFV!

Murad Özer...

Thank you for sharing Murad.
Erhan...
10 comments:

 1. Heşey tadında ve çok güzel olmuş Murad... Ellerine, emeklerine sağlık :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sağolasın Barış, aslında çöpe gidiyordu paletleri yüzünden ama öyle veya böyle bitti, ben de memnunum. Ders oldu bir daha bu tip paletli 1/72 trumpeter'a el sürmem asla, yaşasın don lastiği vinil paletler!

   Delete
 2. Aslında yöntemi biliyoruz artık diyeceğim ama Trumpeterde bu şekilde paletleri olan araç yok gibi. Son nesil çıkardıkları da zaten komple hazır paletler. Benim JS-3 Stalini incele istersen..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Erhan bey henk ve otw de ilgimi çeken kitleri inceledim, Örneğin 4 tane Pershing varyantı var 2si vinil (07287 ve 07254) 2si plastik paletli, hem Pershing tipi yanları açık tankta paletleri bükme hilesi de işe yaramaz. Keza jagdtigerlardan birisinden hem vinil hem plastik çıkıyor - başka markadan al desen dragonlarında vinil paletleri allahlık; ya kısa geliyor veya sizin o cer dişlisi ve palet faciası şermin örneği de var, ne olursa olsun araştırmadan almamalı zehir oluyor sonra.

   Delete
 3. Outstanding! Really love the work.

  ReplyDelete
 4. That looks great!
  I like the weathering and the base (MacGyver!!)

  ReplyDelete
 5. @Paul et @Ben: much appreciated, glad you've enjoyed it.

  ReplyDelete
 6. Another superb AS 90. Must get mine built.Only hope it turns out as good Cheers Andy

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks for the compliment Andy, just be careful with the tracks and you'll build it in no time it's a fairly simple kit afterall.

   Delete
 7. Thanks for the advice re the tracks.I will take care with them. Cheers Andy

  ReplyDelete

free counters