Saturday, June 13, 2015

How to make small scale palm (by Levent İnceayan)
Hi all,
Today We will make 1/72  scale palm. Thank you for this article Levent.
Erhan..


Materials:
Find twigs from the garden
Water
White glue
linen used by the plumber
Scissors
Utility knife
Bay leaves
Paper cups.

 Firstly the twigs .. Height of 8-10 cm, thickness 2-3 mm.Wrap the linen rope on twigs. linen to wrap solid need soak with white glue..


the leaves, Bay leaves should be dry. I've used the leaves have waited one year. Before beginning the cutting process,  waited a few minutes in the water for leaves more easily cut. And  cut bay leaves with scissors


Paste  leaves with glue  (I prefer CA)


The palm trees completed. No paint all in natural colors..
Merhabalar ,

1/72 yada 1/76 ölçekli palmiye yapabilmek için gerekli çalışmanın malzemeleri ve tekniklerini anlatmaya çalışırsam ,
Öncelikli olarak ;
Bahçeden bulabileceğimiz ölçeğe uygun dal parçası
Su
Beyaz tutkal
Eskiden musluk tamircilerinin kullandığı kendir ipi
Makas
Maket bıçağı
Defne ağacı yaprakları
Kağıt bardak.

Öncelikle dal parçasını ölçeğe uygun olarak ilk boyunu ayarlıyoruz yaklaşık 8 – 10 cm arası makul bir uzunluk çap olarak ise yaklaşık 2 – 3 mm kalınlığında olması idealdir .

Dal parçasının üstünde yaprak uzantıları var ise maket bıçağı ile o uzantıları keserek düz hale getirmemiz gerekmekte

Dal parçasının tam dik olması şart değil eğride olabilir , sonuçta doğal bir ağacı kopyalamaya çalışıyoruz ama unutmamak gerekir ki palmiye ve hurma ağaçları genellikle dik durmaktadır .

Uygun hale getirdiğimiz dal parçasının üzerine şerit halinde hazırlamış olduğumuz kendir ipini sarmamız gerekmekte , bunun en kolay yolu ise kendir ipini kesintisiz kopuksuz tam bir şerit haline getirip sulu tutkal ile ıslatmaktan geçmekte . Önceden hazırladığız bir kağıt bardağın içindeki tutkallı su ile ıslattığımız kendir şeridini gergin bir şekilde dal parçasına tam tur sardıktan sonra biraz daha gerçeklik katabilmek için alt kısımlara doğru yarı kısmı geçmemek kaydıyla tekrardan kendir şeridini sararak alt kısımları kalınlaştırmak daha iyi durur . Kuruması için biraz beklememiz gerekmekte .

Kurumaya yakın tekrardan ince tek bir kendir ipini gelişi güzel düzensiz ve aralıklı bir şekilde tekrardan dal parçasına sarmamız alttaki gayet düzenli duran kendir şeridini monotonluğu bozar ve gerçeklik kazandırır .

Dal parçasına sarmış olduğumuz kendir ipliklerinin fazlalık kısımlarını kuruduktan sonra çakmak ile yakarak temizleyebiliriz .

Yapraklar için ise ,
Yapmamız gereken öncelikli olarak Defne ağacı yapraklarını toplamız ve belli bir süre kurumasını ve şekillenmesini beklememiz gerekmekte .

Bu çalışmada kullandığım yapraklar bir yıl boyunca ağzı kapalı poşette beklemiş dal parçaları . Beklemiş yaprak kullanmamızın amacı bazılarının zaten sararmış olması ve diğerlerinin de kendi renklerine tam oturması .

Kesme işlemlerine başlamadan önce yaprakları birkaç dakika su doldurduğumuz kağıt bardağın içinde bekletmemiz kesmemizi kolaylaştırır .

Sararmış yaprakları ve yeşil yaprakları ortadaki yaprağın ana damarını baz alarak uygun ölçülerde kısaltıyoruz ve küçültüyoruz .

Yaprakların ortalama ölçüleri için insan figürü boyunu da baz alabiliriz yaklaşık olarak 2 – 3 – 4 cm olarak ayarlamak faydalı değişik ölçülerdeki yapraklar kullanmalıyız bu şekilde çeşitlilik ve gerçeklik kazandırırız .

Yaprakların sararmış olanlarını gerçekçilik açısından alt taraflara yapıştırmamız gerekmekte daha sonra üst kısımlara daha yeşil olan yaprakları Japon yapıştırıcısı ile sabitlememiz gerekmekte .

Az ama kaliteli yapıştırıcı kullanmamız gerekmekte , kendir ipi yapıştırıcıyı emmektedir fazla kullanmamız hiçbir şekilde fayda sağlamaz .

Yaprakları sabitlerken alttan gerekli desteği oluşturarak dik durmalarını sağlayabiliriz .

Ne kadar çok ve değişik boyuttaki yaprak iyi durur .

En son mat vernik ile sabitlenebilir .

Ben bu iki ağaçta hiç boya kullanmadım , doğal kendi halleri Doğa Anadan daha iyi renk elde edemem .

Herkese bol maketli günler kolay gelsin .
Levent İnceayan..
PS. Another example from Levent http://miniafv....opel-blitz-dak-somewhere-in.html

No comments:

Post a Comment

free counters