Friday, May 16, 2014

PST 1/72 ZIS-5 & 37 mm AA gun (by Gürkan Özkan)
Hello everyone,

The Pst kit contains both 37 mm AA gun and Zis-5 truck in its box.  Zis-5 was published previously in "miniafv". (click please for Zis-5 :http://miniafv.....pst-172-zis-5v-truck-by-gurkan-ozkan.html)

The AA gun has detailed parts in dark grey plastic. The construction is easy. The PST comes with a reasonable price. In my opinion the only problem is the whells. They arent in high quality. And must be careful while using cement in construction. Some small parts are not too easy to cement, the plastic can be fall off.

Buy and try it, in this quality with reasonable price..

Gürkan Özkan 

*****************************

Merhaba herkese, 

Pst nin bu modeli kutusunda hem 37mm AA hem de Zis-5 kamyonu içeriyor. Zis-5 daha önce "miniafv" de yayınlanmıştı. (Zis-5 için tıklayın :http://miniafv.....pst-172-zis-5v-truck-by-gurkan-ozkan.html)

37 mm AA koyu gri plastik parçalarla detaylı bir işçilik sunuyor. Birleştirmesi kolay. Uygun bir fiyatla satlıyor. Bana göre tek problem tekerler. Çok iyi kalitede değiller. Bir de birleştirme sırasında dikkat etmek gerek, küçük parçaların yapıştırıcı ile kullanımı kolay değil. Bazı küçük parçalarda yapıştırıcı plastiği bozabilir.

Satın alıp denenmeli, bu kalitede bu uygun fiyata....

Gürkan Özkan


Thank you for sharing Gürkan..
click for diorama please :http://miniafv...176-diorama-alg-code-y-39-haguenau-by.html
Erhan..

Erhan..

2 comments:

free counters