Tuesday, June 14, 2011

Roden 1/72 IS-3 "Stalin" (E.Atalay)
Kitin inşası ile ilgili olarak kayda değer bir problem hatırlamıyorum. Ancak plastiğin kalitesi düşük olup, kesme ve tesfiye esnasında problemler çıkabilir. Herhangi bir oturma sorunu olmayan, zevkle yapılmış bir kit. Kule üzerindeki kulplar modelin karakteristiği olup, kitten çıkan plastik parçalar kalıp problemleri nedeni ile beni tatmin etmedi. Kablodan imal ettim ancak sanırım orijinalinden biraz daha kalın oldular. 

Model Molak marka 10 yıllık enamel deck green kullanılarak fırça ile boyandı, paletler için ise humbrollun sonradan parlatılabilen çelik rengini kullandım. Model üzerine pigment ile pas efektleri, yağsız pastel ile is ve kir efektleri uygulandı. Sonuç : Pas efektleri konusunda problemlerim olduğu kanaati uyandı. Biraz daha deneme yapmam lazım. Ayrıca vinil palet olması yüzünden istediğim sarkma efektlerini de veremediim gibi boyama tatmin etmedi.

Kutudan çıkan dekaller içinde çift renkli olanlarında problemler vardı, stoklarda da uygun Rus dekalleri bulunamayınca kit 1940 ların sonunda bir Polonya tankı şeklinde bitirildi.

3 comments:

 1. Salvate!
  I have looked at Your blog with a pleasure.
  The eagles presented on IS-3 should have its head turned left (west :)

  Some information about IS-3 in polish army:

  Poland purchased at the turn of 1946/1947, the two copies of the IS-3 tank. Numbers Factory 703.604A81 and 703.605A58. Today, one of them (703.605A58) is presented in the Museum of Armored Forces in Warsaw. It was a favorite tank Marshal Rokossovsky. In the 50s it was a main attraction at military parades held in Warsaw. In the 70 hit the ground for Orzysz, where he served as an objective of schooling. His wreck in the 90s was again brought to Warsaw and placed at Fort Czerniakowski, where he underwent external refurbishment. The second (703.604A81) went in 1951 to the Technical Officers' School of Armour and Mechanised Giżycko, then (November 1957) appeared in the Poznań School of Armour Officer. Today the museum stands in the school.

  http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia,35720
  http://pl.wikipedia.org/wiki/IS-3

  Lectori Benevolo Salutem
  Andrzej

  ReplyDelete
 2. Dear Andrzej,
  You are right. The eagle did not care. Thank you for your reminders and information.
  Erhan

  ReplyDelete
 3. Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this
  site, and your views are nice for new people.

  Feel free to surf to my web blog ... palet plastik

  ReplyDelete

free counters